Haber Detayı
22 Mart 2017 - Çarşamba 22:03
 
"Türkiye, 'başkan ve adamları' ülkesi olmayacak"
Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye'de köklü bir demokrasi bilincinin olduğunu, vatandaşların da bu bilinçle hareket ederek tek adamlık rejimine "dur" diyeceğini belirtti.
Siyaset Haberi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 16 Nisan'daki referandum öncesinde Afyonkarahisar'da ayak basılmadık yer bırakmadı.

AFYON'U ADIM ADIM GEZİYOR

Emirdağ'dan Dazkırı'ya, Bayat'tan Hocalar'a, Şuhut'tan Sinanpaşa'ya, Sandıklı'dan İhsaniye'ye kadar her yeri adım adım gezen Milletvekili Köksal, referandum çalışmasının başlamasından bu yana 50 bin kişiyle birebir ya da topluluk olarak temas kurdu, iletişime geçti. Referandum çalışmasında, "Hayır" diyen vatandaşlar kadar "Evet" diyen vatandaşlara da kulak veren Milletvekili Köksal, birçok "Evet" diyen vatandaşa Anayasa Değişikliği Paketi'ni anlatarak oyların rengini değiştirdi.

KOŞULSUZ BİAT VE İTAATİ ÖNERİYORLAR

Köksal, bu kapsamdaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Köksal, Çay ilçe, Pınarkaya Köyü, Eber Köyü, Yeşilyurt Köyü, Çayırpınar Köyü'nde vatandaşlarla bir araya geldi. Anayasa Değişikliği Paketi ile "tek adamlık" rejiminin dayatıldığını söyleyen Köksal, "Bu Anayasa Değişikliği Paketi, sıradan bir değişiklik önermiyor. Bu değişiklik, tüm kuvvetlerin bir tek kişide toplanmasını, ülkenin kaderinin sorgusuz sualsiz o kişiye devredilmesini öngörüyor. Bu değişiklik, koşulsuz biatı, soru sormadan itaati öngörüyor. Bu değişiklik, 'En iyisini sen bilirsim ağam' diyen, el pençe divan duran vatandaş meydana getirmeyi hedefliyor" dedi.

KENDİ ARANIZDA HANGİ KAVGALARI YAPTINIZ?

Köksal, böyle bir rejimin sakıncalarını da vurgulayarak "Diyorlar ki 'Ülkemiz güçlensin diye böyle bir sistem gerek'. Allah aşkınıza, 15 yıldır bu ülkeyi siz yönetiyorsunuz. Kendi kendinize hangi kavgaları yaptınız ki birbirinizin üzerine çıkmaya çalışıyorsunuz? Ne yetmiyor size? Bakın, çarpıcı bir örnek vereyim: Türkiye'yi bir ülke işgal etmeye kalkışsa, bu sistemde sadece Cumhurbaşkanlığı makamını doğrudan ya da dolaylı ele geçirmesi yeterli. Bu sistemde itiraz olmayacağı için, ülkenin işgali bile sorgulanamaz hale getirilecek" ifadelerini kullandı.

TEKLİF BAŞKAN VE ADAMLARI YAPISINI DAYATIYOR

Anayasa Değişikliği Paketi'nin "Başkan ve adamları" yapısını dayattığını söyleyen Köksal, "Başkan ve adamları yapısı, Türkiye'nin demokrasi birikimine ve tecrübesine ters bir istektir. Anadolumuzun feraset sahibi insanları, böyle bir yapıya izin vermeyecektir. Anadolumuzun bilge insanları, 'Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, lütfen ülkenin ayarları ile oynamayın' diyeceklerdir. Anadolu'nun çalışkan insanları, 'Biz ağalıktaki maraba değil, modern bir ülkedeki emekçi olmak istiyoruz' diyeceklerdir. Anadolumuz, Türkiyemiz, yurtdışındaki vatandaşlarımız, inanıyorum ki 'Hayır' diyerek, ülkenin tapusunu kimseye kaptırmayacaktır" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: afyon haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı