Haber Detayı
05 Ekim 2017 - Perşembe 17:52 Bu haber 574 kez okundu
 
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ AFYON’DA
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ AFYON’DA
Gündem Haberi
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ AFYON’DA

           Kentsel sit alanı içerisinde kalan mahallelerde tarihi dokuya uygun olarak yapılan sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Başkan Çoban, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'tan aldığı bilgiye göre, ülke genelinde devam eden en büyük sokak sağlıklaştırma projesinin Afyonkarahisar’da olduğunu söyledi.

                Afyonkarahisar’ın önemli turizm potansiyellerinden biri olan Mevlevi Türbe Camii etrafının bu projeyle bambaşka bir görünüme kavuşacağını aktaran Başkan Çoban; “2013 yılında kentsel sit alanında kalan bölgelerin tamamının röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerine önemli bir bütçe ayırmıştık. 2014 yılında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketine yaptırarak projeleri ihaleye hazır hale getirmiştik. Maddi kaynak noktasında ise eski Başbakanlarımızdan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu projeye büyük destek olmuştu. AK Parti kampı nedeniyle Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu Hanımefendi ilimize gelerek kentsel sit alanındaki mahallere  gezi gerçekleştirmişti. Gezi sırasında, sokak sağlıklaştırma için ne kadar kaynağa ihtiyaç duyulduğu konusunda bilgi almıştı. Sağolsun Sare Davutoğlu Hanımefendi kamp sonrası Kültür Turizm Bakanlığı ile irtibata geçerek, İl Özel İdaresi hesabına 9,5 milyon liranın gönderilmesini sağlamıştı. Bu gelişme üzerine elimizde hazır olan projeleri Kültür Turizm Bakanlığına bağlı Konya Anıtlar Röleve Kurulu ile paylaşarak ihalenin gerçekleşmesini sağladık. İhaleye göre, 3 yıl içerisinde bölgenin tamamının sokak sağlıklaştırmasının yapılması hedefleniyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt Bey ile bölgede incelemelerde bulunmuştuk. Kendisi bana şu anda Türkiye’nin tamamında devam eden en büyük sokak sağlıklaştırma projesinin Afyonkarahisar’da olduğunu ifade etti" diye konuştu.

                SEMAHANE YAPILACAK

       Bu bölgedeki sokak sağlıklaştırmasının yanı sıra, Mevlevi Türbe Camii arkasında bulunan bir konağı satın aldıklarını kaydeden Başkan Çoban;  burada Mevlevilik kültürünü yaşatmak adına Semahane yapacaklarının söyledi. Semahane Projesinin hazırlandığını dile getiren Başkan Çoban,  yeşil alanları, sergi salonları, kütüphanesi, sema yapılacak alanları ve kafeteryası ile tarihi konağı Afyonkarahisar’a kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti. Ayrıca, Afyonkarahisar’ın 1920’li  yıllara ait maketini yaptıklarını açıklayan Başkan Çoban, Fuar Alanı kapalı standında montaj çalışmaları süren 1/100 ölçekli  Afyonkarahisar maketinin tamamlandığında Kent Müzesi’ne taşınacağını söyledi.  Gündüz ve ayrıca gece ışıklandırması olacak maketin etrafında gezi parkuru olacağını dile getiren Başkan Çoban, seçim öncesi verdiği sözü tuttuklarını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE'NİN, EN, BÜYÜK, SOKAK, SAĞLIKLAŞTIRMA, PROJESİ, AFYON’DA,
Yorumlar
Haber Yazılımı