Haber Detayı
12 Kasım 2015 - Perşembe 18:37
 
Ulu önder, eğitim anlayışıyla anıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Aydın “Atatürk ve Eğitim” başlıklı bir konferans verdi. Rehberlik Ve Araştırma Merkezi’nde düzenlenen konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Aydın konuşmasında Atatürk’ün eğitim anlayışına ilişkin bilgiler verdi.
Eğitim Haberi
Ulu önder, eğitim anlayışıyla anıldı

Atatürk’ün milli, laik ve demokratik bir eğitim sisteminin oturtulabilmesi için önce mevcut sistem içindeki aksaklıkları dile getirdiğini söyleyen Aydın o dönem toplumunda yaygın bir bilgisizliğin olduğunu belirtti. Aydın, Atatürk’ün istikrarlı bir eğitim programının olmadığını, eğitimin milli olmadığını, bunun yanında da ailelerin de eğitim konusunda baskıda bulunduğunu, insanların da hayatlarını idame ettirme noktasında yeterli eğitimi almadıklarına yönelik düşüncelerinin olduğunu kaydetti. Aydın, konuşmasında, tüm bunların ışığında, Atatürk’ün eksiklikleri belirledikten sonra bunların nasıl giderileceği noktasında çalışmalara başladığını ifade etti.

BAŞLANGIÇ TARİHİ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Bu çalışmaların başlangıç tarihi bizim için oldukça önemlidir. Milli Mücadelenin yani sıcak savaşın devam ettiği dönemlerde ‘önce memleketi kurtaralım da sonra bakarız’ dememiştir. Bu dönemde, eğitim ile ilgili çalışmalara da ağırlık verilmiştir. 16 Temmuz 1921 tarihinde, daha ortada Cumhuriyet yokken, inkılâplar gerçekleşmemişken, hükümet yokken, savaşın sonu henüz belli değilken, bu tarihlerde bir ‘Maarif Kongresi’, bugünkü karşılığı olarak dile getirecek olursak da Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği bir kongre toplanmıştır. Bu kongrede ‘milletler bir irfan ordusuna sahip olmadığı sürece, askeri zaferleri ne kadar büyük olursa olsun her hangi bir sonuç almaları mümkün değildir’ diyecektir. Bu konuya da Milli Mücadele ile birlikte önem verecektir.”

TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ KENDİ GÜCÜNE DAYANMALI

Cumhuriyeti korunması, bağımsızlığın savunulması ve refah seviyesinin yükseltilmesi için yetişmiş bireylere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Aydın, toplumun bilgisizlikten kurtarılırken ahlak düzeyinin de yükseltilmesinin ve yeteneklerinin ortaya çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. Aydın, konuşmasında, Atatürk’ün, eğitimin milli olması ve bilimsel esaslara dayanması gerektiğini düşündüğünü ifade etti. Aydın Atatürk’ün Türk eğitim sistemi ile ilgili düşünceleri hakkında şunları kaydetti: “Atatürk’e göre, Türk eğitim sistemi kendi gücüne dayanmalıdır. Kendi derinliklerinden, tarihinden, dilinden, kültüründen, yaşam felsefesinden beslenmelidir anlayışı ön plana çıkarılmıştır. Bu da şu demektir. Uzun bir süre Osmanlı döneminde pek çok kurumda olduğu gibi eğitim sisteminde de meydana gelen bozulmaların ortadan kaldırılıp, milletin kendi küllerinden, yeniden doğmasının sağlanmaya çalışılması amaçlanarak başlanacaktır. Cumhuriyeti yaşatmak, iyi eğitim görmüş, bilinçli, toplumun varlığını, inkılâpları, olan bu nesillerin görevidir.” Konferans soruların yanıtlanmasının ardından sona erdi.>>>Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: akü, afyon haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı