Haber Detayı
16 Ağustos 2013 - Cuma 00:00
 
Uslu’dan CHP’ye: Ne işe yaradınız?
CHP İl Başkanı Yalçın Görgöz’ün kendisi hakkında yaptığı değerlendirmeye kızan Türk-İş İl Temsilcisi Muharrem Uslu, “Siz bu ülkenin geleceği için ne yapıyorsunuz Sayın Başkan… Bir işe yaramanın, nasıl bir his olduğunu bilir misiniz?”
Siyaset Haberi
Uslu’dan CHP’ye: Ne işe yaradınız?

Görgöz’ün katıldığı bir radyo programında sendikaları eleştirirken haddi aşan söylemlerde bulunduğunu ifade eden Uslu, “Sayın Görgöz’ün son dönemde yaşanan bazı yerel ve ulusal olaylara sessiz kaldığımızı belirterek, aktif eylem sergilemediğimizi, kendisi hakkında bir radyo programında konuştuğumu, maaşımı nerden aldığımı, ne işe yaradığımızı irdelemiş ve kendince fikirler beyan etmiştir.  “yerel ve ulusal olaylara duyarsız kalmak” şeklindeki söylemlerinin de haklı bir yönü bulunmamaktadır. Çünkü gerek yerel gerekse ulusal boyuttaki tüm meselelerde, sendikamızın basın açıklamaları ve bir duruşu olmuştur. Ancak, sendika olarak; tüm insanımızın ve ülkemizin, menfaat ve görüşlerine de hassasiyetle yaklaşmamız gerektiği, göz ardı edilmemelidir. Kaptana kızıp, içerisinde bulunduğumuz gemiyi batırmak gibi bir yöntemimiz asla olamaz…” dedi.

75 milyonun vebali var

Türk-İş’in, gerçek meselelerle suni gündem ve meseleleri bir birinden ayırabilecek ve ne yapılması gerektiğini kendisi karar verebilecek iradeye sahip, güçlü bir sivil toplum örgütü olduğunu söyleyen Uslu şöyle konuştu, “Sayın Başkan, sınıf bilincinin sendikalar tarafından bilinmediğini, 1 Mayısın anlamını bilmediğimizi belirterek, bu kavramların anlamlarını da, kendince çok mükemmel! Bir şekilde cevaplandırmıştır. Günümüz dünyasında ve Türkiye’sinde, “sınıf bilinci” kavramı eski önemini yitirmiştir. Çünkü sınıf bilincinin ortaya çıktığı dönemdeki, işçi-işveren ilişkileri, toplumsal yaşam kaliteleri, tamamen değişmiş böyle bir kavramın varlığına ihtiyaç, kendiliğinden sona ermiştir. Günümüzde işçi-işveren ilişkileri ve işçi hakları, uluslar arası ve ulusal yasalarla güvence altına alınmış, bu yasal düzenlemelerin hilafına olan uygulamalar ise, bağımsız mahkemelerce koruma altına alınmıştır.  Türkiye, gerek kurumları gerekse insanı ile 60’lı yılların Türkiye’si değildir. İnsanımız, kleşe cümlelerin, sloganların, avuttuğu bir toplum değildir artık. Gerek yerel gerekse ülke yönetimine talip olan siyasi parti ve yöneticilerinin, hayatın ve ülke gerçeklerinden uzak söylemlerinin, alt yapısı olmayan kuru vaatlerinin; ülkemiz insanı için, hiçbir inandırıcılığının bulunmadığını idrak etmesi gerekmektedir. 65 yıldır muhalefette kalan partinin tüm yöneticilerinin, partinin iktidara gelememesinde, belediye başkanlıklarını kazanamamasında vebali vardır. Ve bu vebal, tüm gelirlerini ülke hazinesinden aldıkları için, 75 milyon vatandaşımıza karşıdır.”

Ülke için ne yaptınız

Türk-İş olarak, tüm işyerlerinde, işçilerin, asgari ücretlilerin, taşeron işçilerin haklarını savunduklarını ve yasal platformlarda demokratik mücadele verdiklerini anlatan Uslu, “Ayrıca, sorumlu bir sendikacılığın gereği olarak, işçi işveren ilişkilerinin yanısıra, Afyon’umuzun, sağlık, çevre, eğitim ve sosyal-kültürel hayatına ait bir çok konuda, sendikamızın görüş ve gayretlerinin olduğu, tüm kamuoyunun malumudur. Sendikacılığın bir gereği olarak, siyasi partilere ve diğer kurumlara olan mesafeli duruşumuzun, pasiflikle nitelendirilmesi de asla kabul edilemez” diye konuştu. Uslu şöyle devam etti, “Bu ülkede, her birimin, her kurumun ayrı ayrı görev ve sorumlulukları vardır. Hastanelerden şifa, adliyelerden hukuk, sendikalardan işçi haklarının savunulması beklenir. Peki, siyasi partilerden ve il yönetimlerinden ne beklenir Sayın Başkan? Ve siz asıl görev alanınızla ilgili olarak ne yapmaktasınız?  Siz bu ülkenin geleceği için ne yapıyorsunuz Sayın Başkan… Bir işe yaramanın, nasıl bir his olduğunu bilir misiniz?.”İsmail Çavdar

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, İl, Başkanı, Yalçın, Görgöz’ün, kendisi, hakkında, yaptığı, değerlendirmeye
Yorumlar
Haber Yazılımı