Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 12:35
 
YALÇIN SEVİM’LE KİTAP ÜZERİNE SÖYLEŞİ
YALÇIN SEVİM’LE KİTAP ÜZERİNE SÖYLEŞİ
Kültür Haberi
YALÇIN SEVİM’LE KİTAP ÜZERİNE SÖYLEŞİ

YALÇIN SEVİM’LE KİTAP ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Afyonkarahisar’da 9-22 Ekim tarihleri arasında açılan 8. Kitap Okuma Haftası, 4. Kitap Şenliği ve 4. Ressam El Sanatları Sergisi’nde imza günü düzenleyen Eğitimci ve Yazar Yalçın Sevim ile söyleşi gerçekleştirdik.

Sizce kitap okuma düzeyimiz ne durumda?

Yalçın Sevim: Ben bir eğitimci-yazar olarak Afyonkarahisar’ımızda ve Türkiye geneline baktığımızda kitap okuma olasılığı yüzde bire kadar düşebildiğini gözlemledim.

Çünkü kitap okumaktan ziyade, binlerce yüz binlerce kitap basılıyor. Ama kitapların ne kadarını okuyoruz ya da okutabiliyoruz. Gelelim bizim kendi memleketimiz olan Afyonkarahisar’a…

Kitaba olan ilgi azalıyor mu artıyor mu?

Yalçın Sevim: 10-11 Ekim 2017 tarihleri arasında Afyon Lisesi bahçesinde ve Afyon Lisesi Konferans Salonu önünde imza günü gerçekleştirdim. Gördüğüm kadarıyla diyebilirim ki, kitaptan ziyade kitap okumayı seven insanlarımız ya da öğrencilerimiz azalmış. Kitaba veya kitaplara ilgi gün geçtikçe azalıyor. Maalesef ben de bir eğitimci ve yazar olarak kitap okumayan insanlarımızın durumunun vahim olduğunu, ayrıca insanlarımızın, öğrencilerimizin hatta kendimizin düşünce yapısını dar kalıba alıp geniş kalıp içerisine koyamıyor ve düşünemiyoruz.

Kitap okuma nasıl sevdirilebilir?

Yalçın Sevim: Öğrencilere, okuyan halka, okumayanlara yönelik kitap okuma faaliyetleri hızlı ve güvenilir bir şekilde Afyon Valiliği, Afyon Belediyesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğünün de destekleriyle kitap okumayı sevdirme projesi gerçekleştirilmeli.

Hatta ben de ilerleyen günlerde kitap okuma ve yazma atölyeleri için çalışmalar başlatacağım. Amacım gençlerin veya okumaya çalışıp da okuyamayanlara destek olmak. Görüyorum ki, Afyonumuzda kitaplara olan ilgi azalmış. Kitap okuma olanağımız gün geçtikçe yükselmesi gerekirken düşmeye başlamış. İki günlük gözlemimde ne öğrencilerden ne de halktan kitaplara yönelik yoğun bir ilgi yoktu. Yoğun ilginin olmaması gözlerden kaçmıyor.  

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Yalçın Sevim: İnşallah kitap okuma kültürümüz bizim ve resmi kurumların destekleriyle birlikte iyi bir noktaya ulaşmasını temenni ederim. Beyin yapımızı ve kültürümüzü en üst refah düzeyine ulaştırmak için kitap okuyalım, kitap hediye edelim, kitap okutalım. Kitap okumayan hiçbir nesil kendisini çok iyi yetiştiremez. Anne babalara, eğitimcilere ve öğrencilere tavsiyemiz kitap okuma alışkanlığımızı geliştirerek daha da ilerletmek birinci önceliğimiz olmalıdır.

Ben bu vesileyle 8. Kitap Okuma Haftası, 4. Kitap Şenliği ve 4. Ressam El Sanatları Sergisi’ni düzenleyen komite başkanları   Emekli Albay İsmail Özdilek’e, Emekli Öğretmen Dinçay Doğar’a, diğer emeği geçen eğitimcilerimize ve ayrıca röportajı gerçekleştirdiğimiz Mehmet Başeğmez’e teşekkür ederim.

>>MEHMET BAŞEĞMEZ

Kaynak: Editör: Numan Bangir
Etiketler: YALÇIN, SEVİM’LE, KİTAP, ÜZERİNE, SÖYLEŞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı