Haber Detayı
21 Ağustos 2013 - Çarşamba 00:00
 
Yapağılı’da örnek birliktelik
Vali Balkanlıoğlu Dinar'ın Yapağılı köyündeki alabalık üretim tesislerini gezdi. ORKÖY Genel Müdürlüğü tarafından verilen kredi ile kurulan tesise köy halkının yüzde 90’ının ortak olduğunu öğrenen Balkanlıoğlu, köyde sağlanan birlik, beraberlikten memnun olduğunu söyledi.
Gündem Haberi
Yapağılı’da örnek birliktelik

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yusuf Kenan Topçu ve Dinar Kaymakam Vekili H. Hasan Gökpınar ile birlikte Dinar ilçesine bağlı Yapağlı Köyündeki Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait olan ve alabalık üretilen Su Ürünleri İşletme Tesislerinde incelemelerde bulundu. Vali Balkanlıoğlu’na incelemeleri sırasında Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Dinar Cumhuriyet Başsavcısı Müslüm Arslan eşlik ederken, Yapağlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çelik ve Köy Muhtarı Lütfullah Şimşek tarafından, alabalık üretim tesisi hakkında bilgiler verildi.

Yılda 400 ton alabalık üretiliyor

Yapağlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çelik, Vali Balkanlıoğlu’na tesis ile ilgili olarak bilgi verirken ; “Tesisimiz 1994 yılında ORKÖY Genel Müdürlüğü tarafından verilen kredi ile kuruldu. Ortak sayımız 91 kişi olup, köy halkımızın % 90’ı kooperatifimize ortaktır. Faaliyet alanımız alabalık üretimi, su ürünleri işleme, orman ve tarım ürünleridir. Yılda yavru alabalık üretim adedi ise 4 milyondur. Porsiyonluk alabalık üretimi ise yıllık 400 tondur. Üretim sahaları 25 bin metrekare olup havuz adedi 203 adettir. Tesisimiz ilk ihracatını 2003 yılında Almanya ve Hollanda’ya yapmıştır.” dedi

Protokole balık ikram ettiler

Bilgilendirmenin ardından Vali Balkanlıoğlu ’na ve beraberindekilere ilk olarak alabalık üretim havuzlarını gezdiren Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, daha sonra ise Üretim Müdürü Muharrem Yatık ile birlikte tesisin kapalı alanında bulunan balık işleme, tütsüleme ve şoklama odalarını tanıttı. Balkanlıoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çelik’in odasında, yapılan ihracat ve diğer faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ziyaret sonunda personel tarafından heyete tütsülenmiş alabalık ikramı yapıldı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Balkanlıoğlu, Dinarın, Yapağılı, köyündeki, alabalık, üretim, tesislerini,
Yorumlar
Haber Yazılımı