Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 10:22
 
Yaz okullarından muhteşem start
Afyonkarahisar Belediyesi, ASKF, TÜFAD ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen yaz dönemi spor merkezlerinin açılışı yeni kent meydanında şölen halinde gerçekleşti.
Spor Haberi
Yaz okullarından muhteşem start

Eski Belediye yeni İl Genel Başkanı Burhanettin Çoban’ın seçim projelerinden olan Kent meydanında düzenlenen açılış törenine Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe,  Afyonkarahisar  Belediye Başkan yardımcısı Murat Öner, Gençlik spor il Müdürü  Nurullah Pervaneli ,  şube müdürleri İsmail Barın, İsmail Kılınç, , çok sayıda sporcu ve aileleri katıldı. Afyonkarahisar Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından İl Spor Merkezleri 22 branşta açıldı. İl Spor Merkezleri'nde Atletizm, Badminton, Basketbol, Jimnastik, Eskrim, Futbol, Güreş, Hentbol, Judo, Karate, Masa Tenisi, Okçuluk, Taekwondo, Boks, Tenis, Vücut Geliştirme, Voleybol ve Yüzme branşlarında açıldı. Törenin başında Gençlik spor  Müdürü Nurtullah Pervaneli  bir konuşma yaparak çocukları sağlam bir altyapıya kavuşturarak sporun daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamanın önemine dikkat çekti. Pervaneli yaptığı konuşmada “İl Spor Merkezleri sporu toplumumuzun vazgeçilmez tutkusu ve yaşam biçimi haline getirebilmek için düzenli olarak spor yapılmasını sağlamak İl Müdürlüğümüzün hedefleri doğrultusundadır. Öncelikle 05-18 yaş .grubundaki çocuk ve gençlerimizi spor yapmaya teşvik etmek, sporu sevdirmek, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, hoşgörülü, arkadaşlık duyguları gelişmiş, iyiyi, güzeli takdir edebilen, saygılı, kurallara riayet eden, erdemli elit sporcuları yetiştirmek, sporun daha geniş kitlelere yayılmasını sağlamak ve spor kulüplerine sporcu kaynağı oluşturmak ve tesislerimizin her metrekaresi spor yapan insanlarla doldurmak tek hedefimizdir. Daha çok gencimizin hatta her gencimizin planlı ve programlı şekilde sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılması için okul, kulüp ve aile işbirliği sağlanarak sporun sağlam bir alt yapıya kavuşturulması için yerel yönetimler ve Üniversiteler, Beden Eğitimi Öğretmenleri ve Antrenörler ile daha sık istişare yaparak spora daha çok katkılar sağlamak için gerekli çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında bir, protokolle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kuruluşlardan hizmet alan çocukların ve engellilerin Gençlik ve Spor Faaliyetlerinden yararlanılması sağlanmaktadır.

SPORUN BAŞKENTİDE YAPACAĞIZ

Zaferin, mermerin, ve termalin başkenti olan Afyonkarahisar’ı sporun başkenti olmak için ujğraş verdiklerini belirten Pervaneli”Spor Turizmi  ve Afyonkarahisar’u sporun başkenti yapmak için sadece Haziran ayı içerisinde ilimizde Fenerbahçe, Beşiktaş ve Konya spor okullarının katılımları yaklaşık 3000 sporcu ve ailesini misafir ettik” dedi.

EN BÜYÜK SPOR KOMPLEKSİNDEN BİRİ

Nurullah Pervaneli “650 bin metrekare alan üzerinde yapılan Afyon Kocatepe Spor Kompleksi’nde tamamı aydınlatmalı ve soyunma odaları mevcut 15 bin kişilik stadyum, 2’si sentetik, 9’u doğal çim toplam 11 antrenman sahası, atletizm ve pentatlon (koşu, uzun atlama, cirit atma, disk atma, güreş ) sahaları, ikisi kapalı 4 tenis kortu, 2 adet çok amaçlı spor salonu, güreş eğitim merkezi, yarı olimpik yüzme havuzu, kamp eğitim merkezi ve su kayağı yapılacak yapay bir gölet bulunuyor..” İfadelerine yer verdi.

 SPORCU VE KULÜP SAYILARINDA ARTIŞ VAR

Faal sporcu sayısı ise 2018-2019 yılında  bir artış olduğunu belirten Pervaneli”Gençlik spor il müdürlüğü olarak 34 Branşta 5189 lisanlı faal sporcu ve 198 tescilli kulüp ile okul faaliyetlerinde 26 branşta 11.000 sporcumuz ile faaliyetlerimizi gerçekleştirdik.

13 MİLLİ SPORCUMUZ VAR

Afyonkarahisar’daki sporculardan 13 sporcunun Türkiye derecesi aldığına dikkat çeken Pervaneli, “Afyonkarahisar’da 2018-2019 yılında 13 sporcu takımlarda yer almış, sporcularımız tarafından Türkiye derecesi elde edilmiştir. Milli sporcularımız farklı kategori ve branşlarda Dünya Şampiyonalarında dereceler elde etmişlerdir” bilgisini paylaştı.

 “16 BRANŞ VE 4 BRANŞTA ENGELLİLER SPOR MERKEZİ AÇTIK”

 “ İlimiz Merkezinde Afyonkarahisar Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) ile birlikte 17 branşta İl Spor Merkezlerimizi, 4 branşta da Engelliler il Spor Merkezlerimizi açtık. inşallah daha ileriki ,yıllarda da daha çok branşta birlikte Spor Merkezlerimizi açmak istiyoruz. ilçelerimizde Gençlik Hizmetleri ve Spor ilçe Müdürlükleri olarak Kaymakamlıklar ve Belediyeler ile birlikte ilçelerimizde çeşitli branşlarda İl Spor Merkezleri açılmıştır. il Müdürlüğü olarak bütün bu çalışmalarda bizlere her türlü desteği veren ilimizin Tüm Belediye Başkanlarına, Kamu Kurum ve Kuruluşlara, Spora gönül veren Antrenörlerimize, Beden Eğitimi Öğretmenlerimize ve Basınımıza teşekkürlerimi arz ederim.” Dedi.

“ BİZİ TEŞVİK EDİN”

Yaz spor okullarının açılışına katılan Afyonkarahisar Belediye Başkan Yardımcısı Murat Öner ise Geleceğimizin temsilcileri çok kıymetli öğrencilerin sporcuların gençlerin yaz spor okulları açılış programına geldikleri için çok teşekkür ettiğini ifade etti. Öner “ Öncelikle çocuğumuza önem veren spora önem veren  ve elinden kolundan tutup katılan aile velilerine ve  tüm öğrencilerimize tebrik ediyorum. Çünkü bizim en kıymetli yavrularımız izleme onların iyi donanımlı bireyler yetiştirip vatana millete devlete faydalı hale getireceksiniz.  Çocuklarımız izlenirken sorumluluk  olarak en iyi şekilde yetişimlerinden 1. Derecede sorumlumuyuz. Bizlerde Afyonkarahisar belediyesi olarak şehrimizdeki tüm sefer etkinliklerinde sosyal kültürel sanatsal tüm aktivitelerde vatandaşlarımızın yanında olacağınız gibi önceden de söylediğimiz şekilde şehrimizin geleceğinde hepimizin imzası olsun sloganıyla elimizi taşın altına sizlerle beraber her zaman hazırız. Şimdi huzurlu mutlu bir mutlu bir ailede sağlıklı bireylerden geçmekte sağlıklı bireyler yetiştirebilmek en önemli konu. Bunun en temel şartı da içinde bulunduğumuz teknolojik olsun çocuklarımızı bekleyen çok farklı tehlikeler olsun, böyle bir dönemde çocuklarımızın zamanlarını vakitlerini dolu dolu geçirebilecek zararlı alışkanlıklardan zararlı yerlerden uzak tutacak en güzel yerler sporun ve tarafların sosyal kültürel aktiviteler bulunan yerler olduğunu düşünüyorum.  Biz bu tür yerleri halkımızın hizmetine sunmak için gayret göstereceğiz. Sizlerden de bizleri daha yukarılara çekmeyi çekmek için bizleri zorlamanızı sizlerden talep ediyoruz. Bizlerde bu sadece kent  meydanında yapılan belki de ilk etkinliğimiz.  Ama bundan sonra bu meydanda bir şenlik havası içerisinde faaliyetlerini devam etmek konuşmak üzere hepinize saygılar sunuyorum. Dedi. Açılışa katılan Afyonkarahisar Vali yardımcısı Mehmet Boztepe ise yaz spor okullarında 7 ile 17 yaş kesiminden sporcuları görmekten mutlu olduğunu ve bu gibi etkinliklerin daha hızla yayılması gerektiğini dile getirdi.

GÖZLER TÜFAD VE ASKF’Yİ ARADI

Afyonkarahisar Belediyesi, ASKF, TÜFAD ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen yaz dönemi spor merkezlerinin açılışı  kent meydanında şölen halinde yapıldı. Yapılan açılış töreninde ilimizin en önde spor taban birlikleri arasında yer alan ASKF ve TÜFAD’ın olmaması ilimize spora verilen önemi  bir kez daha gözler önüne serdi.

GENÇLERİN YANINDALAR

Afyonkarahisar'da yaşayan gençlerin, son dönemlerde spor anlamında artan başarılarla birlikte bu yıl spora olan ilgilerinin arttığı gözlemlenirken, çocukların en fazla kayıt yaptırdığı spor branşlarının, Afyon’un sporda öne çıktığı dallar olduğu göze çarptı. Tüm branşlarda yapılan çalışmalara katılımın hiç azalmadığı, Yaz Spor Okulları'nda, ailelerin çocuklarını yalnız bırakmadığı görüldü.

Ailelerin çocuklarının sağlıklı bir şekilde gelişimi adına büyük ilgi gösterdikleri jimnastik, bu yıl da 252 kayıt ile aynı ilgiyi gördü. Özellikle 5-8 yaş arası çocukların çok fazla rağbet ettiği branş, ailelerin de ilk tercihi olarak dikkat çekerken disiplin, sıkı çalışma, sabır ve azim gerektiren bir dal olan jimnastikte, çalışmalarına ara vermeden devam eden sporcuların başarılı oldukları gözlerden kaçmıyor. Antrenör Derya Demirok önderliğinde çalışmalarını sürdüren miniklerin gözlerinde mutluluk görülmeye değer. Küçük Jimnastikçilerin açılış töreninde yaptığı gösteriler ise büyük beğeni topladı. 

KARATECİLER NEFES JİMNASTİKÇİLER BÜYÜLEDİ.

 Karate ve Taekwondo branşında Afyonkarahisar'ın gün geçtikçe yükselen başarı grafiğine yeni Türkiye şampiyonlukları, milli sporcular ve birçok iyi derece eklenince, yaz okullarında öğrencilerin dikkatini çekecek bir diğer branş haline geldi. Küçük karatecilerin  açılışta yaptığı gösteriler ise nefesleri keserken jimnastikçilerin yaptıkları gösteriler ise büyüledi.  

GENÇLİK SPORA ÖVGÜLER BİTMİYOR

 Özellikle çocuklarının yaz tatilini verimli bir şekilde geçirmesinden büyük memnuniyet duyan aileler, Yaz Spor Okulları'nın büyük katkı sağladığının altını çizerek; "Bizler çocuklarımızı yaz aylarında ne şekilde aktivitelere yazdıracağımızı bilemiyorduk. Yazın verimli bir şekilde geçmesi, çocukların eğlenirken spor yapmaları ve bunu geliştirmeleri halinde başarılı birer sporcu olmaları bizleri çok mutlu ediyor. Bu bağlamda Yaz Spor Okulları'nın katkısı, faydası tartışılamaz. Çocukların yaz aylarını en iyi şekilde değerlendirebilmeleri, kötü alışkanlıklardan uzak durmaları adına yapılan çok önemli bir organizasyon. Bizler emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz. Afyonkarahisar'ın spor anlamında gelişimine büyük katkı sağlayan, başarıların, şampiyonlukların, kupaların gelmesinde kilit rol oynayan Yaz Spor Okulları'nın bu yılda çocuklarımız adına en verimli şekilde geçmesini ümit ediyoruz" diyerek düşüncelerini dile getirdiler.  Alaattin Yeşilçay

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaz, okullarından, muhteşem, start,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yaz okullarından muhteşem start
Yaz okullarından muhteşem start
Yaz okullarından muhteşem start
Yaz okullarından muhteşem start
Yaz okullarından muhteşem start
Yorumlar
Haber Yazılımı