Haber Detayı
23 Ekim 2015 - Cuma 17:23
 
Yeni Şafak yazarından Konferans…
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrenci topluluklarından Etik Topluluğu “Sünnet, Kültür ve Medeniyet” konulu bir konferans düzenledi. Konferansta, Yeni Şafak Gazetesi Yazarı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer konuk edildi.
Gündem Haberi
Yeni Şafak yazarından Konferans…

Etkinlikte ilk olarak Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Türkçe meali yer aldı. Konferansın açış konuşmasını Etik Topluluğu Başkanı Hamza Burak Atalay yaptı. Atalay konuşmasında Etik Topluluğunu’nun 2013-2014 eğitim döneminde AKÜ’de kurulmuş bir topluluk olduğunu belirterek, “Topluluğumuzun amacı gayri meşru olayların fazlaca yaşandığı ortamlarda İslamiyet’in meşalesini taşımaktır. Bu amaç ve gayenin ışığında üniversite içi ve dışında değerli programlar gerçekleştirerek toplumun bilinçlenmesine vesile olmaya çalışıyoruz” dedi.

İMAN İNANÇ OLARAK TERCÜME EDİLEMEZ

Açılış konuşmalarının ardından söz alan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer,  iman sözcüğünün emniyetten ve emin olmaktan geldiğini belirterek, “İmanda emin olma ve emin kılma var. Yani mümin dediğimiz insan güvenen ve güvenilen insandır. İmana inanç dediğiniz de bütün bu linkler kopar. İmanın, emanetle, emniyetle, emin olmakla, temin etmekle, istihmanla, müminle Allah’ın ismidir aynı zamanda alakası vardır. İmanı kaldırıp inanç diye tercüme ettiğimizde bütün bu alakaları koparırsınız” dedi. Kavramların bir kök anlamları olduğunu ifade eden Beşer, “Yani kelime olarak bir yerden doğmuşlar, sonra onlara anlam yumağı eklenmiş ve kavram haline gelmiştir” diye konuştu.

HAKSIZ YERE BİR SÜNNET ORTAYA KOYUYOR

Sünnetin kök anlamına bakıldığında, yol edinme, tarz, metot, uygulama biçimi gibi anlamları bulunduğunu kaydeden Beşer şunları söyledi: “Bu anlamda baktığımız zaman Allah’ın da bir sünneti var. Kur’an-ı Kerim’de sünnetullah ifadesi geçiyor. Allah’ın da bir tarzı, bir yaratması ve Allah’ça bir davranma biçimi var. Mesela Allah’ın sünnetinde değişme olmaz. Başkalarının sünnetinde değişme olur. Hoşumuza gitmez farklı bir şey yaparsın. Bu anlamda Allah’ın da sünneti var, diğer insanlarında sünneti var, herkesin bir sünneti var. Efendimiz diyor ki, kim iyi bir sünnet ortaya koyarsa yani iyi bir tarz, iyi bir uygulama onun sevabını alır, sonradan gelip de o şeyi yapanların sevabı kadarda sevap alır, onlardan hiçbir şer eksilmeden kim kötü bir sünnet ortaya koyarsa onun günahını alır. Arkadan gelip o şeyi yapanlarında günahını alır, onların günahından da hiçbir şey eksilmeden.  Hatta der ki, Hz. Adem’in oğlu Kabil, Habil’i öldürürken haksız yere bir sünnet ortaya koyuyor. Yani arkadan gelenlerebir uygulama biçimini gösterdi. Onun için dünyanın sonuna kadar, haksız yere kim bir insanı öldürürse ondan bir payda ilk öldürme sünnetini ortaya koyan Kabil’e gider diyor. Yani kim kötü bir çığır açarsa çığır bu filan, böyle bir şey bu anlamda bir sünnet var.”

KUR’AN-I KERİM’İN CANLI HALE GETİRİLMİŞ HALİ

Beşer, sünnete fıkıh usulü açısından bakıldığında Allah’ın vahiyi olan bir Kur’an-ı Kerim’in var olduğunu belirterek, “Bir de Resulullah’ın ona dayalı olarak ortaya koyduğu Kur’an-ı Kerim’de doğrudan bulamadığımız bilgiler var. İşte bu anlamda sünnet usul açısından, İslam’ın bilgi kaynağı açısından sünnet dediğimiz zaman, Kur’an-ı Kerim’de olmayıp Resulullah’ın uygulamasında olan bilgileri kastediyoruz. Bu bilgiler de her türlü İslam var. Zaten sünnet değince biz kısaca, Kur’an-ı Kerim’in Allah’ın vahinin peygamberce yaşanma biçimidir diyoruz. Yani sünnet Kur’an-ı Kerimin canlı hale getirilmiş halidir” değerlendirmesinde bulundu. Bilgi kaynağı açısından bakıldığında sünnette farzın da vacipin de müstehapın var olduğunu anlatan Beşer, “Bilgi kaynağı açısından baktığımızda da sünnette, farzda var, vacip de var, günlük hayatta kullandığımız müstehap da var, edep de var. Bu anlamda da Kur’an ve sünnet dediğimizde, bilgi kaynağı olarak sünneti kastetmiş oluruz. Yani peygamberimizin yapıp ettikleri, ettiklerinden aldığımız bilgiler anlamında sünneti kastetmiş oluruz” dedi. Konferansa öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. >>>Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni, Şafak, yazarından, Konferans…,
Yorumlar
Haber Yazılımı