Yazı Detayı
16 Ekim 2018 - Salı 21:25
 
EY İNSANOĞLU NEYİN DERDİNDESİN
Lokman Özkul
 
 

Üç günlük dünyada yaşıyoruz. Bugün var,dün geçti,yarın meçhul. Yarına çıkacağımızın hiçbirimiz için garantisi yok. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışıyoruz. Hadis olduğu ihtilaflı olan şu sözün sadece bu kısmını alıyoruz. Diğer kısmı olan ‘Yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın’ kısmını es geçiyoruz. Hiç ölmeyecekmiş gibi kısmı tabii ki nefsimize hoş geliyor.Hz. Adem’den bu yana kim dünyada kalabilmiş var mı bir örneği? 950 yıl yaşayan da ölmüş,1000 yıl yaşayan da..

Dünyevi kaygılar bizi ne hale getirdi. Yarına çıkacağının garantisi olmayan insanoğlu çocuklarını geçtik torunlarına bile bırakacağı miras derdinde, oysa ki paylaşmayı bilsek unuttuğumuz maneviyatı tekrar kazanabilsek bugün Rabbimin izniyle herşey daha farklı olurdu. Ondan sonra çocuklar, torunlar mal mülk, miras diye birbirlerine giriyorlar. Uzun yıllar süren dargınlıklar peşi sıra geliyor. ‘’Komşusu açken tok yatan bizden değildir’’ diyen bir Peygamberin ümmeti iken, açların halinden anlamaz hale geldik. İsterse acından gebersin diyen insanlarımız’ var, bu fakirin kulaklarıyla duyduğu. Nasıl bir insanlık, nasıl bir gözü dönmüşlük insanları bu hale getiren? ‘’Komşusu açken tok yatan bizden değildir’’ hadisini hangimiz gün içersinde hatırlıyoruz, bırakın hadisi yaşatmayı acaba komşumuzu tanıyor muyuz? Özellikle apartman dairelerinde yaşayanlar. Genelleme yapmayalım ama aynı binada oturup da birbirini tanımayan, karşılaştığında bir selamı çok gören insanlarımız var. Böyle olunca dışarıda olan veya metruk bir yerde yaşayan, ihtiyaç sahibi insanları hatırlamak düşünülebilir mi acaba?
İnsanoğlu  isterse dünyayı değiştirebilir ama maalesef özendiğimiz batı dünyası bizi değiştirdi.Onlar bizi oyalayıp maneviyatı düşünmememiz için herşeyi üretti bizlerde rolümüze düşeni yapıp ürettiklerini tükettik. Tüketim toplumu olduk çıktık, umarsızca tüketiyoruz her şeyi. Kaç saatini saçma sapan tv programlarına harcıyor CENNETİN AYAKLARININ ALTINA SERİLDİĞİ ANALAR. Kaç saatini evladına ya da kendine maneviyat yüklemek için ayırıyor yatırım düşünmeden babalar. Kaç gencimiz akıllı telefon, tv, bilgisayar, oyun  vb.. gibi şeyleri bırakıp Kur’an okuyor, ilim yapıyor. Elbette var, Allah sayılarını artırsın ama dünyevilik her tarafımızı sarmış, özellikle de gençlerimizi. Gençlik bakiymiş hiç gitmeyecekmiş gibi.. Gününü gün etme gençlerimizin belli bir kısmının ana felsefesi olmuş. Bu dünyaya bir daha mı geleceğiz diye felekten günler çalma kafalarda yer etmiş. ‘Bas bas paraları leylaya bir daha mı geleceğiz bu dünyaya’  diye söylenen şarkı türkülerle beyinler uyuşturuluyor. Bir daha dünyaya gelmeyeceğiz ama bu dünya hayatının da telafisi yok. Eyy İnsanoğlu, bu dünyada imtihandayız, imtihanı ya kazanacağız ya kaybedeceğiz. Bunun lamı cimi yok .İmtihanı kazanmak istiyorsak Rabbimizin rızasına uygun yaşamak durumundayız. Rabbimizin emirleri uygulanmak için. Helal ve haram dairesi belli, haramlardan kaçınıp helalle yetinmek insanoğlunun ana felsefesi olmalıdır. Bencil olup sadece kendimizi düşünmeyeceğiz, çevremizdeki insanlardan da sorumlu olduğumuzu hatırımızdan çıkarmayacağız. Evlatlarımızı, gençlerimizi en güzel şekilde eğitip, yetiştirip vatanın, milletin hizmetine sunacağız. Bu konuda ebeveynlere, öğretmenlere çok görev düşüyor. Çocuklarımızı, gençlerimizi kendi çağımıza göre değil, onların yaşayacakları çağa, devre göre milli ve manevi değerlerle bezeyip yetiştirmek ana hedef olmalıdır. Evet bu dünya fani, fani olan hayatı yaşayışımızla baki yapmak bizim elimizde. Dünyada rıza-i ilahiye uygun yaşayanlar ebedi saadeti kazanırlar, çünkü bu Allah’ın vaadidir. Halife Hz.Ömer bile saçları sakalları ağarana kadar, parayla tuttuğu bir adama, kendine ‘Ey Ömer ölüm var’ dedirtiyordu. Ey insanoğlu ölüm var, hepimiz faniyiz ve bu dünyada ebedi yaşamayacağız, amiyane ifadeyle;  dünyaya kazık çakmayacağız. Bunun bilincinde olup ona göre yaşarsak birçok şeyi de düzeltmiş oluruz. Son söz olarak şunu söyleyelim:

 

 İNSANOĞLU DÜZELİRSE,DÜNYA DÜZELİR...

lokmanozkul@gmail.com

Lokman ÖZKUL

Eğitimci-Yazar

 
Etiketler: EY, İNSANOĞLU, NEYİN, DERDİNDESİN,
Yorumlar
Haber Yazılımı