Yazı Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 22:53
 
İYİLİK YAP DENİZE AT..
Lokman Özkul
 
 

   İyilik insanın karşılık beklemeden varlıklara karşı güzel davranışlarda bulunması demektir. İyilik insanlığın da ,dinin de en önemli gereklerindendir. İnsanları kendi içlerinde birbirinden ayıran temel kriter ‘iyilik’ kavramıdır. Onun için insanlara iyi veya kötü diye nitelemeler yapıyoruz. İyi insanlar sevilir, sayılır, itibar görür ve değer verilen insanlar arasında yer alır. Kötü diye nitelenen insanlar, diğerlerinin çok yaklaşmak istemediği, mecburen muhatap olduğu insanlar arsasında görülür. İyilik bizim ana kriterimiz olmalıdır. İyi desinler diye değil, gerçekten iyi olmak için iyilik yapmalıyız. Yaptığımız iyilikten de karşılık beklememeliyiz. Aksi halde tefeci! konumuna düşeriz. Yaptığı iyilikten fazlasıyla karşılık bekleyen maddi anlamda değil manevi anlamda tefeci! olarak nitelendirilebilir. Filan zaman ben sana şu iyiliği yapmıştım da sen bana karşılığını yapmadın demek doğru bir yaklaşım değildir. İyilik yapılır unutulur tekrar hatırlanmaz. En fazla diğer şahıslara, nefsimize bir şey gelmeden, kibire kapılmadan teşvik anlamında söylenilebilinir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde şöyle diyor: ‘’Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli’’. Her Cuma imamların minberden inmeden önce okuduğu ayet-i kerimede de ‘’Muhakkak ki; Allah adaleti, iyiliği ve akrabaya yardım etmeyi emreder. Kötülük ,fuhşiyat ve azgınlığı da yasaklar. Düşünüp tutasınız diye size öğüt verir.’’(Nahl 90)

Çoğu insan “iyilik yapmak” cümlesini duyduğunda büyük beklentilere girer, birine iyilik yapmak istediğini ama yapamayacağını bile düşünür. İyilik dediğimiz şey aslında ufacık ayrıntılarda gizlidir. Sizin “Böyle iyilik mi olur?” diyebileceğiniz şeyler başkası için büyük anlamlar ifade edebilir. Hayatınız boyunca kendinizde oluşturacağınız birkaç özellik ile herkese iyilik yapabilirsiniz.                               Bir arkadaşınıza iyilik yapmak sadece ona borç vermek ya da ona hediyeler almak falan değildir. Bir arkadaşınızın ihtiyacı olduğunda, yaşadığı kötü günün sonunda ona sadece sarılarak en büyük iyiliği yapabilirsiniz. Size biri sarıldığında nasıl huzurla dolduğunuzu hatırlayın, mutsuz olduğunuzda size yapılacak en büyük iyilik sevdiğiniz birinin size sarılması değil midir? İşte, size değer veren insanlar da mutsuz olduğunda sadece sizi yanlarında isteyerek ona sarılmanıza ihtiyaç duyacaklardır.

Zaten arkadaşınızı dinlemek, ona iyi gelen şeyleri yapmak, gününü güzel geçirmesi için uğraşmak ya da hiçbir şey yapmasanız bile onun her zaman yanında olduğunuzu htirmek zaten dostunuza yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.

İYİLİK YAPMANIN MUTLULUĞUNU HİSSEDİN

Birine iyilik yaptığınız zaman ne kadar mutlu olduğunuzu hissedin. Kendinizi bir şeyi başarırken gördüğünüzde ne hissediyorsanız aynısını birinin yüzünde gülücükler oluşturduğunuzda da hissedeceksiniz.

“Senin için ne yapabilirim?” sorusu kadar karşınızdaki insanı rahatlatacak başka bir cümle olamaz. Belki elinizden bir şey gelmeyecek ama o cümlenin vereceği güven o kişiye en büyük iyiliktir.

Bir iyilik yaptıktan sonra peşinden birçok iyiliği de getireceksiniz. Siz iyilik yaptıkça kendinizi mutlu hissedecek ve bir kere bunu deneyimledikten sonra sürekli insanlara iyilik yapmanın tadını çıkaracaksınız. Tabii ki, kendinizi iyilik yapmaya adayın, insanların her dediğine “Evet” diye cevap verin demiyoruz. Sadece yardım etmenin büyük şeyler olduğu algısını değiştirip iyiliğin küçük ya da büyük olamayacağını, içinizden gelmesinin yeteceğini bilin yeter.

İYİLİK İÇTEN GELİR

Şimdiye kadar söylediğimiz her şeyi unutup sadece bu maddeye uysanız bile yeter. Çünkü yapacağınız her iyilik sadece içinizden geldiğinde yararlı olacaktır. Sadece gerçekten isteyerek yaptığınız iyilikler içinizi mutluluk ve huzurla dolduracaktır.  İyilik dediğimiz şey zorla ya da istemeyerek olmaz. Biri sizi ona iyilik yapmanız için zorlayamaz, “Hayır” demek istediğiniz bir şeye “Evet” derseniz mutlu olmazsınız, yarım yamalak yaptığınız bir iyilik kimseye fayda sağlamaz.

İşte bütün bunlar yüzünden yapacağınız iyiliğin içinizden gelmesi gerektiğini unutmayın.

“İyilik” sadece tek bir gün değil hayatta olduğunuz sürece hem yaparak hem de görerek sizi mutlu edecek bir şeydir. Eğer siz de sadece tek bir iyiliğin bile bütün bir dünyayı değiştireceğine inanıyorsanız hayatınızı iyiliklerle doldurun. Herkes önce kendi içini temizlerse bütün dünya temizlenecek ve gerçekten “iyilik” dünyayı kurtaracaktır.

Bütün günlerinizin  “iyilik” ile geçmesi temennilerimle..

Lokman ÖZKUL

Eğtimci-Yazar

 
Etiketler: İYİLİK, YAP, DENİZE, AT..,
Yorumlar
Haber Yazılımı