Yazı Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 18:57
 
KADINA ŞİDDET ACİZLİKTİR
Lokman Özkul
 
 

Gün geçmiyor ki,kadına şiddetle ilgili haberler gündemden düşmesin. Özellikle magazin dünyasından isimlerle alakalı ise gündemde daha fazla yer alıyor. Kadın,  kadındır; ünlü ünsüz diye ayrılmaz, ayrılmaması gerekir. Son günlerde Ahmet Kural, Sıla adlı sanatçılar arasında var olduğu iddia edilen kadına şiddet haberleri tv leri ve gazeteleri,  internet sitelerini  devamlı meşgul ediyor. Kadına şiddetin her türlüsüne karşıyız. Ünlü olur, ev hanımı olur, çalışan memur olur, nitekim ne olursa olsun kadın dövülecek ,şiddet uygulanacak bir varlık değildir. Kadınlar,Allah’ın bize bir emanetidir. İnsan,emanete ihanet etmez,ederse de Allah bunun hesabını sorar.

 Kadın güçsüz bir varlık diye ona şiddet uygulamak acizlikten başka bir şey değildir. Bu şekilde kadına şiddet uygulayanlar, vururken; ben acizim, benim dayak atmaktan başka bir şey elimden gelmiyor, söyleyec ek sözüm, ikna edecek lafım, bir çift tatlı sözüm yok veya onu dinleyebilecek anlayışım yok desinler.

Birçok erkek  hayatına bir şekilde aldığı kadına şiddet uygulayabiliyor. Bu sadece de fiziksel şiddet olarak değil her türlü baskı unsurları da bu kapsam içerisinde bilinçli ya da bilinçsiz uygulanabiliyor. Evde, sokakta, işte, parkta, yolda.. Her neresi olursa olsun kadın her daim bu sıkıntıları yaşıyor. Mutlaka bu gidişe bir durmak demek için yapılacak çok şey var. Hepimiz bu olayda sorumluyuz. Nasıl ki eğitim evde başlar deyip duruyoruz, en başta sağlıklı bireylerleri evlerimizde yetiştirmeliyiz. Mademki toplum bir zamandan sonra değerleri alt üst ediyor, en sıkı bilinci en başta sağlamalıyız. Toplumsal yapı içerisine kadına şiddet sorununu halı altına süpürmeden kararlıkla çözüme kavuşturmalıyız. Öyle kınamakla, ağlamakla, şiddete şiddetle karşılık vererek değil, yasalar çerçevesinde ciddi adımlar atılmalıdır.

 Özgecan Aslan’ı hatırladınız mı? Hani şu Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi.. Herkesin vicdanını yaralayan Özgecan Aslan olayının üzerinden yıllar geçti. O günden bugüne yaklaşık bin kadın şiddete maruz kalarak hayatını kaybetti. Gün geçmiyor ki de bu eksilmesin.   

Ailelerde babaların annelere uyguladığı şiddet çocukları da derinden etkiliyor. Anne babanın şiddet sarmalından etkilenen çocuklar, sevgisiz, saldırgan, hayata küçük yaşta küsmüş bir pozisyonda yer alabiliyor. Bu daha sonraki kuşakları da etkiliyor. Sorunlu, sevgisiz aileler toplumda git gide artıyor. Bu da boşanma olaylarının artışına neden oluyor. Çocuklar aile içi şiddetin de etkisiyle evlilikten soğuyorlar. Dikkat edilirse, evlenme yaşı git gide yükseliyor hatta hiç evliliği düşünmeyenler de oluyor.

Şiddet kabul edilebilir bir olgu değildir. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hayatına baktığımızda şiddet içeren davranışlarda bulunmadığını görürüz. Eşlerine karşı bir fiske bile vurmamıştır. O sevgi, şefkat ve merhamet Peygamberi olmuştur. O’nun hayatı bizler için en güzel örnektir. Hz.Peygamber hikmeti gereği çok eşli iken bir fiske bile vurmazken, O’nun ümmeti olduğunu iddia eden bazı insanlar tek eşlerine şiddet uygulamaktan geri kalmıyorlar. Aynı yastığa baş koydukları eşlerini dayaktan geçirebiliyorlar. Çocuğunun veya çocuklarının annesi olan eşlerini öldüresiye döven hatta öldüren, yaralayan, hastanelik eden erkekler var. Kadınlar içinde de az sayıda olsa da, eşlerine şiddet uygulayanlar var. Onları da hiçbir şekilde tasvip edemeyiz. Onların ki de acizliktir. Sevgi göstermedikleri eşlerini dayakla, şiddetle hizaya çekmek kabul edilebilir bir durum değildir.
Son olarak hemcinslerime bir sözüm olsun: Kadına şiddet, asla ve asla erkeklik değildir. Erkeklik bir cinsiyet, adamlık bir tercihtir. Siz siz olun bırakın erkekliği bir kenara kadınlarınıza karşı ‘adam’ olun..
lokmanozkul@gmail.com

Lokman ÖZKUL

Eğitimci -Yazar

 
Etiketler: KADINA, ŞİDDET, ACİZLİKTİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı