Yazı Detayı
01 Ocak 2019 - Salı 22:50
 
MUHASEBE
Lokman Özkul
 
 

Bir yılın daha sonuna geldik. Miladi 2018 yılı tamamlanıp, 2019 yılı yaşanmaya başlanacak. Şimdiden bu yeni yılın öncelikle ülkemiz,milletimiz ve bütün insanlık için huzurlu ve hayırlı bir yıl olmasını dilerim. İnşallah 2018 yılında yaşadığımız sıkıntıları bu yeni yılda yaşamayız.

Her yıl sonunda muhasebe yapmak gerekir. Çılgınca yeni yıl kutlamalarından ziyade yapılması gereken, geçen bir yılın muhasebesini yapmak, hatalarımızı eksiklerimizi görmek ve bunları yeni  yılda yapmamaya gayret etmektir. Gelecek yeni yılı kutlamak çok anlamsız diye düşünüyorum.Nedeni de bu gelecek yeni yıl neler getirecek, neler götürecek bilemiyoruz.Bizler hakkında hayırlı mı  olacak yoksa hatırlamak istemediğimiz bir yıl  mı olacak? Gaybı (geleceği) ancak Allah bilir.O bakımdan peşin peşin yeni yılı kutlamak çok doğru gelmiyor bana.

Tamamlamak üzere olduğumuz 2018 yılına bakalım.Birçok acı olayı yaşadık. Terör olayları millet olarak yine canımızı yaktı, şehitlerimiz var. Kalleşçe saldırılar; güvenlik güçlerimize, sivil vatandaşlarımıza yapılan saldırılar sonucu onlarca şehit verdik. Ülkemizin güneyinde güvenli koridor açmak ve terör şebekelerini temizlemek için harekat düzenliyoruz. Şehitlerimizi olabiliyor.  Tabii ki herbir şehit haberi millet olarak bizim de yüreğimizi yakıyor. Mekanları cennet olsun…

Ülkemiz yanısıra, hemen yanı başımızda Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de yapılan katliamlar,bizleri derinden üzdü.Katledilen çocuklar,sivil vatandaşlar..  yüreğimizi dağladı.  Yemen’de milyonlarca insan açlık tehlikesi ve salgın hastalıkların tasallutu altında. Bir yandan iç savaş bir yandan yokluklar Yemen’i bitirme noktasına getiriyor. Doğu Türkistan’da büyük bir mezalim var. Soydaşlarımız akıl almaz işkencelerden geçiriliyor. Bizim görüntüsüne dayanamadığımız işkenceleri soydaşlarımız yaşıyor, bizim de elimizden bir şey gelmiyor, kahroluyoruz. Şimdi bu olaylar olurken biz nasıl eğlenceğiz nasıl kutlama yapacağız. Elbette mümkün değil, yapmayacağız,yapmıyoruz da zaten.

Evet 2018 yılı birçok üzücü, can sıkıcı olaylara sahne oldu.İnşallah bu olaylar bu yılda kalır ve miladi yeni yılda güzel gelişmeler, huzurlu günler görürüz..

2018 yılının son günlerinde muhasebimizi iyi yaparak,gereken dersleri  çıkarmalı, yanlışlarımızı öncelikle fert bazında görüp kendimizi düzeltmeli ve geleceğe hem kendimizi, hem de aile fertlerini hazırlamalıyız.

Miladi 2018 yılının öncelikle milletimiz olmak üzere,tüm İslam Alemi ve bütün insanlık için huzur, barış,mutluluk getirmesini Rabbimden temenni ediyorum.

Herşey gönlünüzce olsun..

Lokman ÖZKUL

lokmanozkul@gmail.com

 
Etiketler: MUHASEBE,
Yorumlar
Haber Yazılımı