Yazı Detayı
18 Ocak 2019 - Cuma 18:57
 
Üreten İnsan,Üreten Nesil Olabilmek!..
Lokman Özkul
 
 

Günümüzün en önemli sorunu üretmeden tüketmektir.Herşeyi tüketiyoruz. Temel maddelerden tutun da; zamana, teknolojiye, insanlığa ait ne kadar değer varsa maalesef önemli bir kesim olarak umarsızca tüketiyoruz. Akıllı telefonları, tabletleri, pc leri, akla gelen ne kadar teknolojik alet varsa.. inanılmaz bir şekilde tüketiyoruz. Üretmek için; çalışmak çok çalışmak, yarınımızın bugünümüzden daha verimli olması ve tüketimi azaltmak gerekir. Müthiş bir tüketim çılgınlığı yaşıyoruz. Teknolojiyi üretenlerden daha kolay tüketiyoruz. Telefon modellerini yenilemekte,arabaları son modelleri ile değiştirmekte,  katları yatları güncellemekte üstümüze yok. Ama en önemlisi değerlerimizi, insanlığımızı tüketiyoruz. Toplu taşıma araçlarında büyüklerine yer verenler gitgide azaldı. Fakir fukaraya yardım edenler azalıyor, saygı eksiliyor, sevgisizlik hüküm sürüyor. Nemelazımcılık almış başını gitmiş, ego tavan yapmış, haset dağları aşmış yani ne kadar güzel değer varsa erozyona uğramış. Bu yönde tüketimi nasıl olumlu bir bir yöne çevireceğiz?

Dini,milli ve ahlaki değerleri kazanarak, nesillere kazandırarak, uygulayarak ve takipçisi olarak bu yönde üretime geçebiliriz.

   Günümüzdeki neslin geçmişe göre çok daha iyi avantajlara sahip olduğu bilinen bir gerçektir. İnsanlık tarihi boyunca, bilgi havuzu o kadar dolup havzasını genişletti ki artık istediğimiz her alanda her konuda yüzlerce bilgiyi elde etmemiz mümkün duruma gelmiştir. 21.Yüzyıl insanları olarak ve de teknolojiyle iç içe geçmiş bir nesil olarak bilgi havuzuna daha rahat bir şekilde girebiliyor, istediğimiz bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyoruz.Bu bizi tembelliğe sevketmekten ziyade daha fazla çalışmaya teşvik etmelidir.

 Geleceğe emin adımlarla gitmek, aklın ve teknolojinin birlikte kullanılmasıyla gerçekleşir. Proje üreten nesiller kalkınmada insanoğlunu bilimsel anlamda en önemli noktaya taşıyacaktır.

Örneğin, MEB ile TÜBİTAK iş birliğinde geliştirilen bilim projeleri geleceğe ulaşmada güzel bir örnek, güzel bir imkândır. Gençleri erken yaşlarda bilimle buluşturabilir.

Okullarımızda Tübitak tarafından desteklenen bilim fuarı öğrencilerimizin genç yaşta bilimle kaynaşması ve proje sürecine dâhil olması onlar için güzel bir fırsattır. Bu imkân ve fırsattan mutlaka yararlanılmalı, öğrencilerimizi bilim şenliğine katılması, onların heyecanını, düşüncelerini aktarmalarına fırsat verilmelidir. Unutulmamalı ki kişilerin hayal güçleri bilim ile desteklendikçe üretim gerçekleşecek ve üreten beyinler mutlu, huzurlu olacaktır.

Bilim fuarları öğrencilerin vizyonunu genişleten ileriye farklı bir gözle bakmalarını sağlayan, onların bakış açılarını zenginleştiren, geliştiren çalışmalardır. Amaç, öğrencilerin ufkunu açmak, kendilerine güvenmelerini sağlamak, araştırma ve geliştirmeye yönlendirmektir.

Proje üreten nesil yetiştirmek eğitim sistemiyle doğru orantılıdır. Eğitim sistemi öğrencileri bilime, üretime yönelik eğittiğinde o zaman geleceğe daha umutla bakabiliriz. Tübitak desteğiyle merak ettiğimiz, içimizi kemiren sorunlara rahatlıkla çözüm bulabiliriz. Yeter ki isteyelim, yeter ki destekleyelim, yeter ki üreten bir nesil olalım...

Her alanda üretmeliyiz. Teknolojide, elektronikte, yerli ve milli sanayide, tıpta, sanatta, sporda, velhasıl aklımıza gelen her alanda üreten nesillere ihtiyacımız var.en önemlisi de değerler anlamında üretken olmalıyız.

Konfüçyus’ün şu özlü sözüyle yazımızı noktalayalım:

"Eğer ağaca tırmanmak istiyorsanız, yıldızlara ulaşmaya niyet edin ki başarasınız!"

LOKMAN ÖZKUL

Eğitimci-Yazar

 
Etiketler: Üreten, İnsan,Üreten, Nesil, Olabilmek!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı